Beata Walczak 693-444-455

Kolory we wnętrzach – jak odmienić swoją przestrzeń?

Kolor to element obrazu, który dla każdego z nas bywa subiektywnym doświadczeniem.

Ten z pozoru błahy składnik jest niezwykle istotny zarówno w kreowaniu otaczającej nas rzeczywistości, jak i naszych wnętrz. Podczas projektowania domu lub mieszkania barwa odgrywa kluczową rolę i stanowi swego rodzaju tło dla reszty elementów wyposażenia.

Jak najlepiej podejść do tematu i czym kierować, wybierając kolory naszych ścian?

Psychologiczny aspekt kolorystyczny

Warto wiedzieć, że kolor to nie tylko wrażenie estetyczne. Otaczające nas barwy wpływają również na nasze samopoczucie, poziom energii, apetyt lub sen. Więcej na ten temat mówi gałąź medycyny niekonwencjonalnej, zwana koloroterapią, która przypisuje każdej barwie różnorodną częstotliwość drgań wpływającą na komórki ludzkiego ciała.

Oddziaływanie barw

 • Kolor biały

Działa odprężająco, relaksująco i uspokajająco. Dedykowany jest osobom narażonych na wiele bodźców wizualnych oraz psychologicznych. Barwa ta daje poczucie czystości i harmonii, co wpływa kojąco na nasze samopoczucie. Biel doskonale odbija światło, optycznie powiększając otaczającą nas przestrzeń. Stanowi idealne tło dla wielu barw.

 • Kolor czarny

Jest synonimem elegancji i wyrafinowania. Doskonale wycisza emocje i wpływa na poprawę koncentracji. Dedykowany jest osobom zdecydowanym i pewnym siebie. Warto pamiętać, że doskonale wycisza inne barwy, ale także optycznie pomniejsza przestrzeń.

 • Kolor szary

Ta neutralna, stonowana barwa nadaje wnętrzom klasycznego, harmonijnego charakteru. Działa uspokajająco i doskonale komponuje się z innymi kolorami. Odcienie szarości zawsze wyglądają dobrze.

 • Kolor zielony

Barwa ta kojarzy się z naturą, która przynosi odprężenie, spokój i świeżość. Zieleń działa kojąco zarówno na nasze zmysły, jak i ciało. Udowodniono, że przebywanie w pomieszczeniach w tym kolorze znacząco obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza napięcie mięśniowe. Kolor zielony daje poczucie bezpieczeństwa i wycisza. 

 • Kolor czerwony

To barwa ognia i niewyczerpanej energii życiowej. Pobudza do działania, motywuje i poprawia samopoczucie. Czerwień jest kolorem dominującym, dlatego warto stosować go z umiarem.

 • Kolor niebieski

Optycznie powiększa przestrzeń, nadając jej lekkości oraz świeżości. Działa wyciszająco i uspokajająco, wpływając jednocześnie na poprawę koncentracji. Wzmacnia kreatywność oraz pobudza do twórczego działania. 

 • Kolor żółty

To barwa słońca, ciepła i energii. Nadaje wnętrzom optymistycznego charakteru, doskonale wpływając na nasz nastrój. Pobudza do działania i wzmacnia naszą koncentrację. Jednocześnie działa odprężająco, rozładowując nagromadzone napięcie. 

 • Kolor pomarańczowy

Podobnie jak barwa żółta działa odprężająco i podnosi naszą energię. Doskonale poprawia nastrój oraz pobudza nasz apetyt.

 • Kolor różowy

Sensualność tej barwy przywodzi na myśl kobiecość oraz delikatność. Skutecznie poprawia nastrój, zmniejszając napięcie w naszych mięśniach. Doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylu glamour.

 • Kolor fioletowy

Fiolet kojarzy nam się z elegancją oraz tajemniczością. W zależności od nasycenia barwy może kojąco wpływać na nasz układ nerwowy.

 • Kolor brązowy

Brąz to naturalna barwa dająca poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Nadaje wnętrzom elegancji oraz ekskluzywności. Jest to jeden z kolorów ziemi i otaczającej nas natury. Wprowadza aurę przytulności oraz komfortu.

Kolory we wnętrzach – jak właściwie je dobierać.

Urządzając nasze wnętrza, rzadko skupiamy się na jednej barwie, łącząc ze sobą wiele kolorów. Aranżując przestrzeń, szukamy takich rozwiązań, które dobrze sprawdzą się w codziennym funkcjonowaniu. Warto poznać podstawową kategoryzację barw, dzięki której projekty spełnią wszystkie nasze oczekiwania. W doborze odpowiednich odcieni pomoże nam koło barw, klasyfikujące wszystkie kolory.

 • Barwy monochromatyczne

Są to różne odcienie tego samego koloru. Nadają wnętrzu harmonii oraz sprawiają wrażenie uporządkowania. Zastosowanie takiej gamy kolorystycznej sprawi, że nasza przestrzeń będzie elegancka i ponadczasowa.

 • Barwy pokrewne

To kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw. Nadają one wnętrzom wyrazu, skutecznie podbijając ich charakter. Najbezpieczniej jest zastosować połącznie dwóch barw, ponieważ zbyt duża kolorystyka może przytłaczać oraz irytować.

 • Barwy uzupełniające

Są to odcienie będące całkowitymi przeciwieństwami umieszczonymi na przeciwległych biegunach koła barw. Zaleca się zastosowanie maksymalnie dwóch kolorów uzupełniających, które delikatnie podkreślą wnętrze.

Kolory odgrywają kluczową rolę podczas tworzenia naszej wymarzonej przestrzeni. Watro zatem zapoznać się z ich charakterystyką, aby uzyskać upragniony efekt.