Beata Walczak 693-444-455

Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić?

Kuchnia to miejsce, w którym nieustannie toczy się życie. Tu zawsze dużo się dzieje, a dynamika wydarzeń jest wprost proporcjonalna do kulinarnych efektów.

Ważne, aby pomieszczenie było dobrze zaprojektowane, ponieważ dzięki odpowiedniej ergonomii zaoszczędzimy ogrom naszego cennego czasu, a gotowanie będzie jeszcze przyjemniejsze.

Jak zatem stworzyć idealną kuchnię?

Czy kształt i wielkość mają znaczenie?

Oczywiście! Bardzo dużo zależy od tego, jaką przestrzeń możemy przeznaczyć na naszą idealną kuchnię oraz czy ma ona również pełnić funkcję jadalni. Zupełnie inaczej zaaranżujemy samodzielne pomieszczenie, a odmiennymi kryteriami będziemy kierować się podczas projektowania kuchni w formie aneksu.

Co należy brać pod uwagę?

  • podział pomieszczenia na strefy
  • układ mebli kuchennych
  • wysokość blatów roboczych
  • głębokość szafek
  • oświetlenie

Podział na strefy

Podczas projektowania kuchni zawsze należy kierować się zasadą podziału pomieszczenia na 5 stref:

Strefa gotowania

Jest to jedna z najistotniejszych stref kuchennych, w której skład wchodzą: kuchenka wraz z piekarnikiem, pochłaniacz oraz mikrofalówka. Tu najistotniejsze jest dobranie odpowiednich sprzętów spełniających nasze wymagania.

Strefa przygotowywania posiłków

Podczas projektowania tej strefy niezwykle ważny jest komfort gospodarzy. Należy skupić się przede wszystkim na głębokości oraz wysokości blatu roboczego. Ważna jest również odpowiednia organizacja miejsca, dlatego warto umieścić w niej stojak na noże czy komplet desek do krojenia.

Strefa zmywania

W jej skład wchodzi zlewozmywak, zmywarka oraz kosz na śmieci, który najlepiej umieścić w wysuwanej szafce pod zlewem. Dodatkowo warto pomyśleć o miejscu do przechowywania niezbędnych środków czystości.

Strefa przechowywania

Tu liczy się przede wszystkim funkcjonalność i właściwe rozplanowanie miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szafek wiszących w połączeniu z dolnymi, wyposażonymi w poręczne szuflady. Odpowiedni układ pozwoli na oszczędność miejsca z uwzględnieniem rozplanowania niezbędnych przyborów kuchennych.

Strefa zapasów

W tej części kuchni znajdziemy lodówkę wraz z zamrażarką oraz szafki na produkty spożywcze niewymagające chłodzenia. Podczas projektowania tej strefy warto skupić się na tym, aby znajdowała się jak najbliżej drzwi, dzięki czemu rozpakowywanie zakupów będzie mniej uciążliwe.

Układ mebli kuchennych

W zależności, czy jest to kuchnia jedno lub dwurzędowa, układ stref oraz mebli będzie się nieco różnił, jednak podstawowe funkcje pozostaną niezmienne. Wyróżniamy następujące typy pomieszczeń kuchennych:

Kuchnia w kształcie litery L

W przypadku prostopadłego ustawienia mebli kuchennych warto pamiętać, aby lodówkę oraz zlew umiejscowić obok dłuższej ściany, natomiast kuchenkę przy krótszej krawędzi. Dzięki takiemu rozmieszczeniu pomiędzy płytą grzewczą a zlewozmywakiem powstanie narożna przestrzeń, która idealnie spełni funkcję blatu roboczego. Przy tego typu ustawieniach mebli zyskamy dodatkowe narożniki, które idealnie posłużą jako miejsca do przechowywania.

Kuchnia w kształcie litery U

W takiej kuchni można zastosować kilka trików, które ułatwią nam funkcjonowanie. Przede wszystkim lodówka oraz kuchenka powinny znajdować się na przeciwległych ścianach. Zlew z kolei dobrze sprawdzi się w narożniku. Warto pomyśleć także o tym, aby po jednej ze stron znajdowały się tylko dolne szafki. Nada to pomieszczeniu lekkości i nowoczesnego stylu.

Kuchnia w kształcie litery I

To doskonałe rozwiązanie sprawdzające się w małych przestrzeniach. Kuchnia zachowuje swoją funkcjonalność, ograniczając jednocześnie tak cenny metraż. Idealnie sprawdzą się tu wiszące szafki kuchenne, dzięki którym zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Kuchnia z wyspą

Jest to obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, w których na wyspie kuchennej znajduje się płyta grzewcza oraz szeroki blat roboczy. Dzięki takiemu rozplanowaniu kuchnia zyskuje na lekkości i pozwala na dowolną aranżację.

Wysokość blatów i rozmiar szafek

Przy ustalaniu wysokości blatu należy kierować się przede wszystkim wzrostem korzystających z niego domowników. Najczęściej jednak zakłada się, że blat powinien mieć wysokość ok. 85-90 cm.

W przypadku projektowania mebli kuchennych należy kierować się kilkoma zasadami. Optymalna wysokość dolnych szafek powinna wynosić ok. 85-90 cm. Szafki wiszące natomiast mogą mieć od 40 do nawet 100 cm, a ich głębokość- ok. 30 cm. Warto pamiętać, aby odległość pomiędzy dolnymi oraz górnymi meblami wynosiła ok. 55-60 cm. Wyjątek stanowi okap nad kuchenką gazową, który powinien być umiejscowiony minimum 75cm powyżej palników.

Oświetlenie

Podczas projektowania oświetlenia kuchennego dobrze jest zastosować kilka źródeł światła. Dzięki temu wszystkie części pomieszczenia będą dobrze widoczne. Praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie dużych wiszących lamp (np. nad wyspą) lub świetlnych punktów. Doskonale sprawdzi się również dodatkowe źródło światła pomiędzy szafkami.

Często nie salon, a właśnie kuchnia uważana jest za serce domu i jednocześnie jego wizytówkę. Zanim podejmiemy decyzje dotyczące jej wyglądu, warto skupić

się na funkcjonalności i skorzystać z profesjonalnej pomocy projektanta.

Zapraszamy do kontaktu https://archidotumdesign.pl/index.php/kontakt/