Beata Walczak 693-444-455

Obecnie, ta forma wykończenia powierzchni, wraca do łask. Już nie kojarzymy tego materiału z budownictwem z wielkiej płyty, a raczej czerpiemy inspiracje od zagranicznych projektantów i architektów, jak na nowo wykorzystać lastryko tak, aby urządzić wnętrze w oryginalny i odważny sposób.

Lastryko występuje również pod nazwami terrazzo oraz lastriko. Jest ono mieszanką wody, cementu i grysu.

Skąd pochodzi lastryko?

Materiał ten stosowano już w starożytności jednak swoją świetność przechodził w dwudziestoleciu międzywojennym we Włoszech, stąd też nazwa terrazzo lub lastrico. Lastryko swoje bardzo duże piętno odcisnęło także w okresie PRL – u. Kto z nas nie pamięta parapetów lub nagrobków wykonanych w stylu lastryko czy też okładzin ścian i podłóg w budynkach użyteczności publicznej takich jak kina, szpitale i szkoły.

W jaki sposób wykorzystać lastryko we wnętrzach?

Dzisiejsza technologia pozwala w bardzo ciekawy sposób imitować terrazzo, nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni kolorystycznie lub wymiarowo. Producenci płytek ceramicznych tak bardzo pokochali ten trend i starają się go przedstawić na wiele różnych sposobów oraz nadać mu wiele zastosowań między innymi w salonie, kuchni lub łazience, a także na klatkach schodowych. Ich zaletą jest także możliwość stosowania na ogrzewanie podłogowe oraz łatwość w utrzymaniu czystości ze względu na urozmaiconą “ciapatą” powierzchnię na której nie widać tak bardzo brudu. Cena płytek podłogowych i ściennych z efektem lastriko stała się także bardziej przystępna.

ŁAZIENKA Z PŁYTKAMI TERRAZZO KOLOROWYM LASTRYKO ROCA PIGMENT

Ciekawym rozwiązaniem może być także zastosowanie białego i czarnego lastryko w aranżacji łazienki lub kuchni. To połączenie jest bardzo często wybierane, ponieważ doskonale współgra z fornirami i urozmaica kolorystycznie wnętrze. Zatopione kamienie w bazie płytki mogą być kolorowe, co jeszcze bardziej nadaje oryginalności i przytulnego charakteru całej aranżacji.

Tekst i zdjęcia: Carrea.pl